Hlavní menu CZ

Projekty, akce

Přednáška poslance Evropského parlamentu Pavla Teličky

20.února 2015

Historicky první eurokomisař za ČR a někdejší hlavní vyjednavač přistoupení ČR k EU, JUDr. Pavel Telička, vystoupil ve velké aule naší školy 20.2.2015 s přednáškou na téma "Palčivé problémy EU - máme řešení?".

Pozvánka na akci

Videozáznam celé přednášky

Setkání s K. Neumannovou nad programem dvojí kariéry pro sportovce

5.února 2015

Olympijská vítězka a mistryně světa v běhu na lyžích, Kateřina Neumannová, hovořila se studenty nejen o kariéře sportovkyně, ale také o své současné roli v projektu dvojí kariéry. Jde o program na podporu vrcholových sportovců po skončení jejich aktivní kariéry, na němž spolupracuje mj. s Českým olympijským výborem. Na projektu by na základě stávajících jednání s ČOV měla participovat i naše VŠ.

Fotogalerie ze setkání

Štefan Füle na půdě VŠMVVP

4.prosince 2014

Dne 4. prosince v 11 dopoledne. se ve velké aule uskutečnila přednáška bývalého českého eurokomisaře a také bývalého ministra Štefana Füleho.

Pozvánka na akci

Videozáznam celé přednášky

Konference "Veřejná správa a rozvoj regionů"

20.listopadu 2014

20. listopadu 2014 uspořádala Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha IX. mezinárodní vědeckou konferenci Veřejná správa a rozvoj regionů. Konference, které udělil záštitu ministr vnitra ČR Milan Chovanec, se konala v rámci projektu Pražský právnický podzim.

S úvodním projevem vystoupila rektorka Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha doc. Ing. Judita Štouračová, CSc. Za státní správu vystoupil 1. náměstek ministra financí ČR Ing. Lukáš Wagenknecht a zástupci ministerstva vnitra ČR a ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Akademickou obec svým vystoupením reprezentoval rektor Vysoké školy evropských a regionálních studií doc. Dr. Lubomír Pána, PhD., představitelka Trenčianské univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíně doc. RNDr. Eva Grmanová PhD., vedoucí Katedry evropských studií, veřejné správy a práva Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha Ing. Květoslava Kořínková, CSc. a další akademici, zabývající se touto problematikou. 

Fotogalerie

Přednáška Jana Pokorného

5.listopadu 2014

Přednáška šéfredaktora rozhlasové stanice Český rozhlas Radiožurnál,  Jana Pokorného na téma "Český rozhlas - médium veřejné služby" se konala ve středu 5. listopadu 2014 od 14:00 v auditoriu školy.

Pozvánka na akci

Výjezd studentů do Štrasburku

21.-23. října 2014

Ve dnech 21. - 23. 10. 2014 se skupina studentů Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha zúčastnila studijního výjezdu do Štrasburku. Cílem byla návštěva Evropského parlamentu a kanceláře profesora Jana Kellera, europoslance, na jehož pozvání studenti vycestovali. V programu studijní cesty byla také prohlídka historického centra města a návštěva Heidelbergu.

Vernisáž výstavy doc. Zdenky Marie Novákové

21.října 2014

Vernisáž výstavy doc. Zdenky Marie Novákové, která se konala dne 21. října 2014 v auditoriu. Autorku představila dokumentaristka Jana Krausová, ku poslechu hrála mezzosopranistky Edita Randová.

 

Přednáška Lenky Černé: Pravidla úspěchu

13.října 2014

Zakladatelka Školy pro ženy a absolventka naší školy Lenka Černá přednášela 13. října 2014 ve velké aule školy na téma Pravidla úspěchu

Den Evropy – „Co Evropská unie dala a vzala“

6.května 2014

20. jubilejní slavnostní shromáždění Den Evropy – „Co Evropská unie dala a vzala“ již tradičně uspořádala 6. května 2014 Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha v prostorách Evropského domu. Význam akce byl zdůrazněn záštitou, kterou shromáždění udělil komisař Evropské komise pro rozšíření a evropskou politiku sousedství Štefan Füle.

Po úvodním projevu rektorky školy doc. Ing. Judity Štouračové, CSc., následovalo vystoupení 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR PaedDr. Aleny Gajdůškové, Státního tajemníka pro evropské záležitosti Ing. Tomáše Prouzy, MBA,  náměstka ministra zahraničních věcí Ing. Martina Tlapy, MBA a vedoucího Zastoupení Evropského komise v ČR Ing. Jana Michala. Také akademická obec byla hojně zastoupena, např. vystoupením prorektora VŠMVVP prof. PhDr. Oskara Krejčího, CSc., nebo emeritního rektora VŠMVVP doc. Ing. Antonína Peltráma, CSc.

7. května 2014 navazující VII. mezinárodní vědecká konference  a zabývající se stejnou problematikou proběhla v sídle školy za hojné účasti pedagogů i studentů, a to nejen z Prahy, ale i z Bratislavy. Vedle pedagogů aktivně vystupovali také studenti i absolventi VŠMVVP a vytvořili atmosféru skutečně vědecké disputace.

Konference "Současná bezpečnostní a politická situace na Blízkém východě & perspektivy vývoje"

30.dubna 2014

Současná politická a bezpečnostní situace na Blízkém Východě a perspektivy vývoje byla hlavním tématem konference konané dne 30. dubna od 9:30 hod v auditoriu školy.

celý program

Přednáška JUDr. J. Čížka: Vídeňská úmluva o diplomatických stycích v praxi české diplomacie

30.dubna 2014

Vídeňská úmluva o diplomatických stycích v praxi české diplomacie byla tématem přednášky JUDr. Jana Čížka, zástupce ředitele Diplomatického protokolu Ministerstva zahraničních věcí. ve středu 30. dubna od 11:30 hod v učebně P7.

pozvánka

Přednáška T. E. Dombrovského: Trh práce a absolventi - současný stav

9.dubna 2014

O aktuálních datech na trhu práce z pohledu absolventů vysokých škol i z pohledu firem přednášel T. E. Dombrovský, vedoucí oddělení analýz společnosti LMC (provozovatele Jobs.cz) ve středa 9. dubna 2014 od 15 hod ve velké aule v přízemí budovy školy.

pozvánka

Beseda s Josefem Klímou

2.dubna 2014

Ve středu 2. dubna se uskutečnila beseda se spisovatelem, novinářem a reportérem Josefem Klímou ve velké aule v přízemí budovy školy.

Přednáška kulturního atašé amarické ambasády Sherry Keneson-Hall

5.března 2014

VŠMVVP spolu s American Center of US Embasy v Praze uspořádali 5. března ve 14 hod přednášku kulturní atašé Velvyslanectví USA paní Sherry Keneson - Hall na téma American Identity as Part of U.S. Foreign Policy Today. 

Vědecká konference Demokratický mír

21.listopadu 2013

Vědecká konference na téma Demokratický mír se uskutečnila dne 21. listopadu 2013 od 9 hod v auditoriu VŠMVVP. Záštitu převzal místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Ing. Martin Pecina, MBA. Konference je součástí Pražského právnického podzimu.

Program

Přednáška moderátora Václava Moravce: "O volbách, médiích a ČT"

2.dubna 2014

Ve středu 18. prosince od 13 hod přednášel na škole Václav Moravec na téma: "O volbách, médiích a České televizi".

Studenti v Bruselu

3.-6.listopad 2014

V termínu od 3. listopadu do 6. listopadu 2013 navštívila skupina 13 studentů a dvou pedagogů Brusel. Stejně jako v předcházejícím roce vyjeli studenti na pozvání CEBRE (www.cebre.cz) poznávat fungování a seznamovat se s problematikou agendy Evropského parlamentu, Evropské komise, Evropské rady a tentokrát také NATO.

Adaptační kurz v Areálu Botanika

30.září - 1.října 2013

Studenti prvních ročníků bakalářského studia zahájili akademický rok netradičně ve sportovním zařízení Areál Botanika. Seznámili se s vedením školy, sportovali, dozvěděli se mnoho potřebného i zajímavého a adaptovali se...

Přednáška Libora Kutěje: "Vojenská diplomacie- její význam, role a nástroje"

4.prosince 2013

Ve středu 4. prosince od 13 hod se uskutečnila ve velké aule v přízemí budovy školy mimořádná přednáška Mgr. Ing. Libora Kutěje, Ph.D., ředitele odboru zahraničních pracovišť Ministerstva obrany ČR na téma "Vojenská diplomacie - její význam, role a nástroje".

Promoce v Sacre Coeur

28.-29.června 2013

Jako vždy na konci roku se ve slavnostním prostředí petřínského kostela Svatého Srdce uskutečnily promoce bakalářů a magistrů naší školy. Výběr nejzajímavějších fotografií ze slavnostního předávání diplomů i ze zákulisí celé akce najdete ve fotogalerii.

Setkání Klubu absolventů

28.-29.června 2013

Dne 30. května od 18 hod se uskutečnilo v areálu Žlutých lázní v Praze setkání Klubu absolventů VŠMVVP. Pestrý program připravili současní studenti školy.

  • pozvánka
  • program
  • foto

Přednáška Magdaleny Vašáryové

17.dubna 2013

Poslankyně Národní rady Slovenské republiky a bývalá velvyslankyně v Rakousku a Polsku, paní Magdaléna Vášáryová přednášela s velkým úspěchem ve středu 17. dubna od 14 hod ve velké aule naší školy.

 

Kulatý stůl - Den Evropy: "Zahraniční a bezpečnostní politika Evropské Unie"

28.-29.června 2013

Kulatý stůl -  DEN EVROPY na téma "Zahraniční a bezpečnostní politika Evropské Unie" se uskutečnil dne 7. května 2013 od 9 hod v auditoriu VŠMVVP. 

  • program
  • zápis

Přednáška Silvestra Tkáče o zemích, které na mapě nenajdete

10. dubna 2013

Student 2. ročníku Mezinárodních vztahů a diplomacie Silvestr Tkáč sbíral životní zkušenosti v zemích, kam se většina z nás neodváží. O svých zážitcích doplněných bohatou fotodokumentací  vyprávěl ve velké aule naší školy  ve středu 10.4. 

 

Slavnostní shromáždění Den Evropy - "Zahraniční a bezpečnostní politika Evropské unie"

6.-7. května 2013

19. slavnostní shromáždění Den Evropy – „Zahraniční a bezpečnostní politika Evropské unie“ již tradičně uspořádala škola v prostorách Evropského domu. Význam akce byl zdůrazněn záštitou, kterou shromáždění poskytl prezident ČR Miloš Zeman.

Po úvodním projevu rektorky školy doc. Ing. Judity Štouračové, CSc. následovalo vystoupení velvyslankyně Irska v ČR pí Alison Kelly, předsedy Výboru pro evropské záležitosti Národní rady Slovenské republiky PhDr. Luboše Blahy, PhD., náměstka ministra zahraničních věcí Ing. Jiřího Schneidera, náměstka ministra obrany Mgr. Daniela Koštovala. Také akademická obec byla hojně zastoupena, např. vystoupením prorektora školy prof. PhDr. Oskara Krejčího, CSc., nebo představitele Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnavě doc. ¨Mgr. Petera Juzy, CSc., PhD.

VI. mezinárodní vědecká konference zabývající se stejnou problematikou proběhla v sídle školy za hojné účasti pedagogů i studentů, a to nejen z Prahy, ale i z Bratislavy. Vedle pedagogů velmi aktivně vystupovali také studenti i absolventi školy a vytvořili atmosféru skutečně vědecké disputace.

Ekonomická diplomacie - úloha, význam a jejich řešení

24.dubna 2013

V prostorách školy se konala 1. mezinárodní vědecká konference „Ekonomická diplomacie – úloha, význam a jejich řešení“. Konference pod záštitou předsedy vlády ČR Petra Nečase se konala za finančního přispění Visegrádského fondu .

Na konferenci vystoupila řada zajímavých a významných osobností ze státní sféry – např. náměstek ministra zahraničních věcí Ing. Tomáš Dub, 1. náměstek ministra životního prostředí Ing. Martin Frélich, poradce Úřadu vlády ČR Ing. Martin Tlapa, z podnikatelské sféry – např. ředitelka Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR ing. Dagmar Kuchtová, předseda Česko-čínské obchodní komory PhDr. Jan Kohout, ale i z řad akademiků – např. rektorka naší školy doc. Ing. Judita Štouračová, CSc., vedoucí Katedry politologie a společenských věd naší školy doc. Ing. Ilona Švihlíková, PhD. a další.

Význam akce zdůraznil svou účastí i vystoupením předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny PČR Ing. David Vodrážka.

Samostatný web konference

economy conference loga

Korupční prostředí v ČR - geneze, závazky, strategie

13. listopadu 2012

V. mezinárodní vědeckou konferenci „Korupční prostředí v ČR – geneze, závazky, strategie“ uspořádala škola ve svém sídle pod záštitou místopředsedkyně vlády ČR a předsedkyně Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí Mgr. Karolíny Peake, která se konference také zúčastnila a oslovila její účastníky.

S úvodním projevem vystoupila rektorka školy doc. Ing. Judita Štouračová, CSc., mezi vystupujícími byl ředitel Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd prof. Ing. Milan Šikula, DrSc. a další odborníci zabývající se touto stále aktuální problematickou.

Slavnostní shromáždění Den Evropy - Evropská unie a veřejná správa v ČR

2.-3. května 2012

18. slavnostní shromáždění Den Evropy – „Evropská unie a veřejná správa v ČR“ škola uspořádala pod záštitou předsedy vlády ČR Petra Nečase opět v Evropském domě. Slavnostní shromáždění za hojné účasti odborné veřejnosti oslovil velvyslanec Dánského království v ČR Ole Emil Moesby, poslanec Evropského parlamentu MUDr. Jiří Maštálka, státní tajemník pro evropské záležitosti PhDr. Vojtěch Belling, PhD. i představitelka Generálního ředitelství Evropské komise pí Ruth Paserman.

Navazující IV. mezinárodní vědecká konference se konala 3. května 2012 již tradičně v sídle školy a posoudila otázky EU a veřejné správy.

Slavnostní shromáždění Den Evropy - "Strategie Evropa 2020"

4.-5. května 2011

Již 17. slavnostní shromáždění Den Evropy – „Strategie Evropa 2020“ uspořádala naše škola 4. května 2011 v Evropském domě tentokrát pod záštitou 1. místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky.V úvodu přítomné oslovil velvyslanec Maďarské republiky v ČR Dr. László Szöke jako oficiální zástupce země, která v době konání této akce vykonává předsednictví EU. Také další vystupující – např. náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Martin Tlapa, MBA, náměstek ministra životního prostředí PhDr. Ivo Hlaváč, nebo prof. Karl Seeley z Hartwick College v USA – zdůraznili význam dokumentu „Strategie Evropa 2020“ i užitečnost pořádání podobných akcí.

Na slavnostní shromáždění navázala 5. května 2011 III. mezinárodní vědecká konference, kterou škola na stejné téma uspořádala ve svém sídle. Jejími aktivními účastníky byli pedagogové i studenti , kteří se problematikou budoucnosti Evropy zabývali na akademické úrovni.

Systém řízení ekonomické diplomacie v ČR

9.září 2010 Rektorka naší školy Doc. Ing. Judita Štouračová, CSc. a ostatní členové vedení školy představili 9. září 2010 v sídle Svazu průmyslu a dopravy ČR rozsáhlý materiál-analýzu Systém řízení ekonomické diplomacie v ČR. 200 stránkovou analýzu vypracovala naše škola na základě výběrového řízení a vyplynulo z ní, že je třeba zásadně změnit a zkvalitnit systém řízení ekonomické diplomacie. Kulatého stolu se zúčastnili nejvyšší zástupci zaměstnaneckých a podnikatelských svazů a státní sféry, včetně tří náměstků ministrů ČR. Přítomní odborníci se shodli na tom, že systém musí doznat rozhodující změny, která by vedla k vyšší efektivitě podpory exportu a investic našich firem ve světě.

Expertní slyšení ke státní správě a Evropské unii

26.května 2010 Expertní slyšení ke státní správě a Evropské unii uspořádala Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha ve středu 26. května 2010 pod záštitou I. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Mgr. Aleny Gajduškové.

II. mezinárodní konference „Kulatý stůl: Den Evropy“

6.května 2010 Již podruhé se na půdě školy konala mezinárodní vědecká konference Den Evropy: Evropa po Lisabonské smlouvě. Konference se zúčastnili jak odborníci, kteří se problematikou EU profesionálně zabývají, tak zástupci politických stran, studenti z Univerzity Karlovy i naší školy, pedagogičtí pracovníci školy i naše absolventka.

 

Konference byla tematicky rozčleněna do tří propojených panelů:

  • Evropské hodnoty 2020
  • Ekonomické výzvy před EU
  • Vnější vztahy EU

Po slavnostním uvítání vedením školy, konference započala panelem Evropské hodnoty. Debatu rozproudil doc. Loužek z Centra pro ekonomiku a politiku, na jehož příspěvek se odvolávalo i mnoho dalších řečníků. Kritický pohled na Evropskou strategii 2020 představil rovněž Ing. Ungerman, celý panel doplnil student FSV UK Roman Petrenko, který se věnoval především problematice vzdělávaní a tzv. Boloňského procesu.

Druhý panel Ekonomické výzvy před EU začal doc. Kroh, který se snažil rozbít mýty týkající se čerpání z evropských fondů a uvedl řadu příkladů ze své bohaté praxe. Jiří Šteg z Demokratické strany zelených spojil ekonomické aspekty s právními v hodnocení (ne)úspěšnosti Lisabonské strategie. Poslední dva příspěvky panelu představili vyučující školy., Ing. Kubešová i Ing. Švihlíková z různých pozic analyzovaly situaci v Řecku. Debatu k tomuto tématu oživil zástupce řecké ambasády Andreas Karaiskakis, který detailněji představil řeckou politickou a sociální dimenzi problému.

Po obědě konference pokračovala panelem Vnější vztahy. Jako první vystoupil vzácný host: velvyslanec Bolívarské republiky Venezuela Victor Julian Hernandez, který se aktivně zapojil do diskuse nad příspěvky ostatních, především k plánovanému Madridskému summitu, rozvoji alternativní integrace ALBA a spolupráce v rámci Latinskoamerického kontinentu. Navazoval zároveň na vysoce informativní příspěvek PhDr. Víta Rouče, který se v rámci školy na Latinskou Ameriku specializuje. Jan Miklas z ČSSD pohovořil o postoji ruských elit k evropské integraci, zahraniční host Mgr. Ivan Lesay ze Slovenské akademie věd kriticky zhodnotil působení Evropské investiční banky. Na závěr se představila absolventka VŠMVV Mgr. Jana Ridvanová, která zanalyzovala vztahy EU – Izrael – Palestina, což doplnila nejen řadou zajímavých materiálů, ale i svými osobními zážitky z oblasti Gazy a Západního břehu. Celý panel zakončil student Ondřej Šlechta, který důkladně pojednal o vztazích Rusko – EU z geopolitického pohledu.

Konference se setkala jak se zájmem zahraničních účastníků, tak se zájmem vyučujících a studentů.

Slavnostní shromáždění Den Evropy – „Evropa po Lisabonské smlouvě“

5.května 2010 Slavnostní shromáždění Den Evropy – „Evropa po Lisabonské smlouvě“ uspořádala naše škola pod záštitou premiéra Jana Fischera ve středu 5. května 2010.

 

Před velvyslanci, osobnostmi politického i společenského života a studenty vystoupili ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, náměstek ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška a představitel země předsedající EU španělský velvyslanec Arturo Laclaustra Beltrán. V rámci svého vystoupení předal pan náměstek Galuška Stříbrnou medaili Jana Masaryka rektorce naší školy doc. Ing. Juditě Štouračové, CSc. jako výraz vysokého ocenění jejích aktivit v zahraniční službě, v publikační činnosti i při práci s mladou generací na poli diplomacie.

Ekonomická dimenze české diplomacie a její aplikace ve vztahu k zemím západního Balkánu

21.ledna 2010 uspořádala Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha závěrečný seminář k výstupům tohoto grantového projektu, který jí zadala Grantová agentura ČR. Řešitelský tým, jehož členy byli pedagogové školy i externí spolupracovníci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Rady pro mezinárodní vztahy, zpracovával projekt pod vedením rektorky VŠMVV doc. Ing. Judity Štouračová, CSc. po dobu dvou let.

 

Tým předložil k odborné diskusi rozsáhlou zprávu, která bude v březnu t.r. vydána v tištěné podobě a bude k dispozici v knihovně školy.

Odborné diskuse se kromě členů řešitelského týmu a představitelů školy aktivně zúčastnili například náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. M. Hovorka, ředitelka Odboru států jižní a jihovýchodní Evropy Ministerstva zahraničních věcí ČR Ing. I. Hlavsová, ředitelka Odboru vnějších vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Ing. D. Kuchtová, redaktor Mladé fronty Dnes M. Ježek.

Diskuse potvrdila závažnost a obtížnost procesů stabilizace situace v regionu západního Balkánu a procesů asociace států v této oblasti do Evropské unie, ocenila dosažené výsledky, potvrdila jejich využitelnost v diplomatické praxi a naznačila směry dalšího zkoumání této problematiky.