Hlavní menu CZ

EU Careers Ambassadors

eucareersLlogoEU Careers Ambassadors je projekt Evropského úřadu pro výběr personálu (European Personnel Selection Office – EPSO) cílený na informování studentů a absolventů vysokých škol o možnostech uplatnění ve vybraných orgánech a institucích Evropské unie.

První ročník EU Careers Ambassadors proběhl v roce 2010, kdy se jej účastnili vybraní studenti univerzit ze 6 členských států, letos je to tedy již třetí rok, kdy studenti vybraných vysokých škol všech členských států Evropské unie na svých univerzitách informují studenty prostřednictvím informačních letáků, plakátů, webové prezentace či osobních setkání.

Letos se tohoto projektu v České republice účastní 10 studentů, včetně 2 z naší univerzity.

O EPSO

Úlohou úřadu EPSO je plnit požadavky evropských institucí při zajišťování kvalitních a efektivních výběrových řízení, aby mohla být volná pracovní místa ve správný čas obsazena vhodnými uchazeči.

EPSO zodpovídá za výběr potenciálních zaměstnanců orgánů a agentur Evropské unie (Evropský parlament, Rada, Evropská komise, Soudní dvůr, Účetní dvůr, Evropská služba pro vnější činnost, Hospodářský a sociální výbor, Výbor regionů, evropský inspektor ochrany údajů či evropský veřejný ochránce práv). Úřad tedy vybere určité uchazeče a z jejich řad pak každý orgán nabírá nové pracovníky.

Úřad vznikl 26. července 2002 a svou činnost zahájil 1. ledna 2003.

Po pěti letech (v roce 2008), během kterých úřad úspěšně pomáhal evropským institucím vypořádat se s bezprecedentním rozšířením EU v roce 2004 a 2007, se povaha problémů týkajících se lidských zdrojů změnila. Nastal vhodný okamžik k modernizaci, zlepšení a urychlení zastaralého způsobu výběru kandidátů, který se během 50 let změnil jen minimálně.

Na jedné straně budou orgány EU v průběhu příštího desetiletí čelit nebývalé výzvě, protože celá jedna generace pracovníků odejde do důchodu a s sebou si vezme také bohaté znalosti a zkušenosti. Na druhé straně budou muset instituce efektivně bojovat o nejlepší mozky, které je nahradí. Nastává tedy skutečná „válka o talenty“: Ti nejlepší absolventi evropských univerzit mají totiž více příležitostí se věnovat kariéře v zahraničí než kdykoli předtím.

Během následujících let se bude úřad EPSO snažit dále snižovat dobu potřebnou ke konání výběrových řízení. Tomu napomůže nejnovější projekt zefektivnění podnikových procesů, který vyjasní, zjednoduší a urychlí všechny interní postupy. Úřad rovněž úzce spolupracuje s orgány EU na zjednodušení náboru pro ty, kdo uspěli v otevřených výběrových řízeních. To by mělo zajistit větší transparentnost a uživatelskou vstřícnost celého systému.

Orgány EU, do kterých se uchazeči můžou hlásit prostřednictvím EPSO

 • Evropská komise (Brusel, Lucemburk a zastoupení v každém ČS)
 • Evropský parlament (Brusel, Lucemburk, Štrasburk a zastoupení v každém ČS)
 • Rada Evropské unie (Brusel)
 • Soudní dvůr Evropské unie (Lucemburk)
 • Evropský účetní dvůr (Lucemburk)
 • Evropský hospodářský a sociální výbor (Brusel)
 • Výbor regionů (Brusel)
 • Evropský veřejný ochránce práv (Štrasburk)
 • Evropský inspektor ochrany údajů (Brusel)
 • Evropská služba pro vnější činnost (Brusel a zastoupení po celém světě)

Jak nás můžete kontaktovat:

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - Vilém Juránek, Michal Malý

Více na:

facebook1   Facebook

 

Pokud budete mít nějaké nesrovnalosti, neváhejte nás kontaktovat na těchto emailech:

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - sekretariát Klubu absolventů VSMVVP
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - PhDr. František Pertl, prorektor pro zahraniční vztahy a PR